راهکاری عملی در کاهش اضطراب و بهبود روابط ‏

 

 

انسان خواهان شناخت خود ، محیط پیرامون خود ، هدف و فلسفه ی زندگیش است . جهت تحقیق این امر ، اولین گام موثر و مفیدی که می تواند او را در مسیری روشن قرار دهد ، آشنایی عمیق و واقعی او با خودش است . خودشناسی یعنی پی بردن به قابلیتهای خود ، پی بردن به ذخائر مثبت وجود خود ، پی بردن به خلقت خود ، خالق خود و برنامه ریزی هایی که برای او شده تا در مسیری گام بردارد که به رشد و کمال برسد و سلامت روانش تضمین گردد و به انتخابی بهتر و برتر دست یابد . هر چه شناخت فرد نسبت به خودش ، خلقتش و ابعاد وجودیش و فطرت پاکش بیشتر و بیشتر شود ، رفتار او آگاهانه تر و از روی اراده و اختیار و قابل کنترل تر می گردد .  در حقیقت رشد و بالندگی شخصیت او به میزان آگاهی او از ذخائر مثبت وجودش بستگی دارد و لذا هر چه این آگاهی بیشتر شود دید او نسبت به خود و محیط اطرافش وسیعتر می گردد و پخته تر عمل می کند . هنگامی که شناخت فرد نسبت به خودش بیشتر شود آگاهانه تر عمل نموده و بر افکار ، احساس و رفتار خود تسلط بیشتری می یابد و بهتر می تواند خود را کنترل کند و بالطبع از سلامت روان بهتری برخوردار خواهد شد و چون در وضعیت روانی مطلوبی قرار می گیرد در برخورد با مسائل و مشکلات عملکرد موثرتری خواهد داشت و به راهکارهای کارآتری دست خواهد یافت .

آگاهی فرد نسبت به خود ، در او احساس ارزش و اعتماد به نفس بوجود می آورد و هر چه این احساس ارزشمندی در او عمیق تر باشد ، شخصیت و رفتارش بهنجارتر و سلامت روانی اش افزونتر خواهد بود . یکی از موضوعاتی که در ایجاد سلامت روان فرد نتثیر گذار می باشد پی بردن به یکی از ذخائر وجودی خود یعنی عفو و گذشت است . عفو و گذشت در کاهش اضطراب و تنش که یکی از معضلات جهان شمول و موضوع غالب رویکردهای مشاوره و روان درمانی می باشد ، تاثیر فراوانی دارد . از زمانی که واحد اجتماع از فرد به گروه تغییر یافت ، همواره شاهد تیرگی روابط بین فردی بوده ایم . افراد در ارتباط با یکدیگر با کوچکترین رنجشی دچار کینه ، غضب و خشم می شوند و به دنبال آن درصدد انتقام بر می آیند و همین امر روابط آنها را بهم می ریزد . باقی ماندن بر حالت خشم و کینه ، سلانت روانی فرد را مورد تهدید قرار داده و اضطراب را در او بوجود می آورد . فردی که به خودشناسی رسیده باشد و به قابلیتهایی که خداوند در او بنا نهاده پی ببرد ، با تکیه بر تفکر توحیدی خود در پی اصلاح رفتار خود و اصلاح روابطش و اثرگذاری مثبت بر دیگران برمی آید و اینجاست که می تواند از یکی از ذخائر مثبت وجود خود یعنی « عفو و گذشت » بهره گیرد . انسان نماینده ی خداوند باریتعالی در روی زمین است و همانگونه که خداوند متعال به صفت زیبای عفو مزین است و مخلوقش را عفو می کند و به او امید می بخشد ، انسان نیز می تواند با عفو و گذشت خود ، هم در خود و هم دیگران ایجاد آرامش کند .

خداوند در آیات متعددی انسان را به این صفت خوب اشارت می فرماید :

« با گذشتی زیبا و پسندیده از اشتباه مردم در گذر و آنها را ببخشای » و « عفو و بخشش پیشه کنید و از نگهداری کینه در دلها پرهیز نمایید »

از فواید بارز عفو و گذشت برقراری تعادل در زندگی فردی و اجتماعی است که موجب بهبود روابط انسانی شده و از روش نامطلوب تخلیه ی هیجانی که انتقام جویی می باشد پرهیز و به کاهش و رفع اضطراب منتهی می گردد .

به جاست که همیشه بیاد داشته باشیم که : « در عفو لذتی است که در انتقام نیست»

 

 

 

 

نوشته : مهوش شهیدی عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی        آذر 85

/ 0 نظر / 18 بازدید