خودکشی

علائم هشدار دهنده :

 

- افسردگی

- تلاش های خودکشی گرایانه در گذشته

- تهدیدهای کلامی مانند " شما بدون من بهتر زندگی خواهید کرد " ، " شاید دیگر هیچ وقت مرا نبینید "

- تغییراتی در شخصیت ( اختلالات خلقی ، پرخاشگری )

- عدم رغبت در برنامه ریزی برای آینده

- حالات و احساسات نا امیدی و تنهایی

- رفتارهای پر خطر

- بخشیدن دارایی های با ارزش به دیگران

 

عوامل خطر زا برای خودکشی :

دلایلی که در زیر به عنوان عوامل اصلی خودکشی مطرح شده اند ، برای تعریف بسیار مشکل می باشند .

از میان مهمترین عوامل می توان به احساسات نا امیدی ، ابتلا به بیماری خاص ، احساس حقارت ، از دست دادن شغل ، از دست دادن یک رابطه مهم ، مرگ یکی از اعضای خانواده ، احساس گناه و توهمات روان پریشانه  اشاره کرد . اما در اینجا به یک نوع گروه بندی برای عوامل متعددی که باعث می شود یک شخص دست به خودکشی بزند ارائه شده است :

- افسردگی : بین 30% تا 70% قربانیان خودکشی مبتلا به اختلال خلقی افسردگی از نوع ماژور و یا اختلال خلقی 2 قطبی افسردگی - مانی می باشند .

- سوء مصرف دارو : تخمین زده شده است که 50% قربانیان خودکشی دچار سئء مصرف دارو از جمله داروهای توهم زا بوده اند . نسبت خودکشی در میان معتادین به الکل بطور میانگین 3 تا 4 برابر بیشتر و در میان معتادین به مواد مخدر 5 برابر بیشتر از حد میانگین می باشد . اما اغلب در میان معتادین به الکل و مواد مخدر بطور واضح افسردگی مطرح می شود و در اینجا بسیار مشکل است که بگوییم اعتیاد منجر به افسردگی و سپس به خودکشی می شود و یا برعکس .

- وارد شدن به مرحله ی پیری : افرادیکه وارد مرحله کهنسالی می شوند ، بخصوص آن دسته از افرادیکه مبتلا به بیماریهای مزمن می باشند ، درصد زیادی از تلاش های خودکشی گرایانه را در بر می گیرند . تخمین زده شده است که 40% قربانیان خودکشی را افرادی با سن بالای 60 سال ، بخصوص آقایان تشکیل داده است . در سنین بالای 75 سال ، احتمال اقدام به خودکشی 3 برابر بیشتر از حد میانگین و بعد از سنین 80 سال ، این احتمال به 6 برابر بیشتر می رسد .

- وارد شدن به مرحله ی نوجوانی یا اوایل جوانی : افراد جوان در سنین بین 15 تا 24 ، دارای نسبت (درصد) اقدام به خودکشی در میان پسران 20% و در میان دختران 14% می باشند و در این نوع خودکشی شاید به دلیل بحران های دوران نوجوانی می باشد .

 افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ، اقدام به خودکشی می کنند و 5% تا 10% این گروه معمولا اسکیزوفرنی: -

در نهایت موفق به خودکشی می شوند. و بیشترین افراد ، جوان ، بیکار و بدون پیوندهای خانوادگی می باشند.

اینگونه افراد در زندگی بسیار تنها هستند و معمولا نیز دچار سوء مصرف دارو بوده اند .

 

پیش گیری از خودکشی : ( خطوط بحران )

یکی از بهترین راهها برای پیش گیری از خودکشی درمان اختلالات روانی و عاطفی می باشد . اما بیشتر افراد با تمایلات خودکشی گرایانه ، مسئله خود را با خطوط بحران در میان نمی گذارند . اما معمولا قبل از اقدام به خودکشی در جستجوی کمک هستند . بیشتر افراد قربانی خودکشی قبل از مرگ مثلا به مدت 1 تا 4 ماه تحت نظر مشاور و یا روان شناس بوده اند و درصد زیادی از آنها درمان افکار خودکشی گرایانه خود را آشکار نموده اند . افراد متخصص به هنگام برخورد با چنین افرادی باید به طور مستقیم و سریع برخورد کنند . چون خودکشی فریاد کمک طلبی است . ممکن است متخصص از یک شخص نزدیک به فرد بیمار برای مراقبت از او کمک بگیرد . همه ی افراد باید در دسترس و در موقعیت بحرانی آماده باشند . از جمله دکتر مربوطه ، دوستان و خانواده .

درمان بیماران با تمایلات خودکشی گرایانه نیاز به مهارت ، تخصص ، همدلی ، بردباری و درک دارد . هیچ راه واحدی به عنوان بهترین و موفق ترین راه برای درمان اینگونه بیماران وجود ندارد . متخصصینی که با اینگونه بیماران مواجه می شوند ، باید دارای تجربه ی کافی ، ظرفیت بالای تحمل ناراحتی ها و عدم اجازه ی بروز این ناراحتی ها در زندگی خصوصی شان ، باشند .

 

اگر یکی از دوستان یا اعضای خانوادتان دارای تمایلات خودکشی گرایانه است ، چه کاری باید انجام دهید ؟

- به احساس غریزی خود اعتماد کنید و معتقد باشید این شخص احتمال زیادی دارد که اقدام به خودکشی نماید.

- با شخص مورد نظر درباره ی نگرانی های خود صحبت کنید و توجه و کمک خود را به او نشان دهید .

- از شخص مورد نظر سوالات مستقیم بپرسید . درباره ی تصمیماتش و جزئیات طرح هایی که در سر می پروراند .

- بدانید بزرگترین کمکی که می توانید به او برسانید این است که به حرف هایش دقیقا گوش دهید .

- از یک شخص متخصص کمک بگیرید ، حتی اگر آن شخص مقاومت نشان دهد .

- هیچ گاه این شخص را تنها نگذارید .

- هیچ گاه واکنش شگفت زده در برابر چنین شخصی نشان ندهید و کار او را مورد قضاوت قرار ندهید.

- هیچ گاه به او قول ندهید که رازش را پوشیده نگه می دارید.

 

درمان های جاری برای خودکشی :

درمان های شناختی و رفتاری هر دو از جمله موفق ترین درمان ها برای بیماران با تمایلات خودکشی گرایانه می باشد . این دو نوع درمان از طریق آموزش رفتارهای جدید و مناسب و گسترش نگرش ها و راه حل های جدید برای مشکلات مختلف ، برای درمان اینگونه بیماران عمل می کند .

درمان شناختی تلاش می کند این کمک را به بیمار برساند تا او بتواند احساسات مختلف خود را شناسایی کند . چه احساسات منفی و چه احساسات مثبت را و روشهای جدید تفکر را به او می آموزد . درمان رفتاری به آموزش ابراز وجود ، روش های حل مساله ، مهارت های اجتماعی و راههایی برای غلبه بر افسردگی و استرس می پردازد .

 

خودکشی در میان نوجوانان :

نوجوانان در میان تغییرات عمده ی فیزیکی و عاطفی که تجربه می کنند ، نیاز به راهنمایی بزرگسالان دارند. وقتیکه تغییرات خلقی در نوجوانان به آن حدی می رسد که آنها را در انجام کارهای روزانه ی  به هنجار ناتوان می سازد ، می تواند نشانه ای از وجود نوعی اختلال ذهنی -عاطفی  باشد که نیاز به توجه و حمایت بزرگسال دارد .

 

مواجه شدن با خطر خودکشی در نوجوانان :

 

گاهی اوقات نوجوانان چنان احساس افسردگی می کنند که تصمیم می گیرند به زدگی خود پایان دهند . در هر سال تقریبا 5000 جوان و نوجوان در سنین 24-15 سال دست به خودکشی می زنند . درصد خودکشی در این گروه سنی از سال 1960 ، 3 برابر شده است که باعث شده است خودکشی در گروه نوجوانان و بزرگسالان جوان به دومین علت مهم مرگ در این گروه تبدیل شود .

مطالعات نشان داده است که خودکشی در نوجوانان بر اساس یک تصمیم دراز مدت انجام می شود که در یک موقعیت و به دلیل وقوع یک حادثه ی خاص ، این تصمیم قطعی می شود . معمولا احساسات رنجش و خشم شدید به همراه احساس گناه اغراق شده ، می توانند به اعمال و رفتارهای خود - تخریبی منجر شوند .

 

شناسایی علائم هشدار دهنده :

 

4 نفر از 5 نفر نوجوانی که اقدام به خودکشی می کنند ، علائم واضح و روشنی را بروز می دهند . به این علائم توجه کنید :

- تهدید به خودکشی ، چه مستقیم و چه غیر مستقیم

- افکار وسواس نسبت به مرگ

- از دست دادن متعلقات با ارزش

- افت شدید در زمینه ی درسی و تحصیلی

- تغییر در عادات خواب و غذا خوردن

-  سرودن شعر و نوشتن داستان و مقاله و کشیدن نقاشی هایی که عنصر مرگ در آنها دیده می شود .

-  تغییرات عمده در شخصیت و یا حتی وضع ظاهر

-  رفتارهای عجیب و غیر منطقی

-  احساسات شدید گناه و یا خجالت

 

چگونه می توان به نوجوان با تمایلات خودکشی گرایانه کمک کرد ؟

- به حرف های او گوش دهید و به او پیشنهاد کمک کنید . به نوجوان افسرده کمک کنید تا در مورد احساسات خود حرف بزنند ، برای آنها سخنرانی نکنید.

- به غرایز خود اطمینان کنید:اگر فکر می کنید، موقعیت تا آن حد بحرانی است که کاری از شما ساخته نیست . کمک تخصصی و فوری بطلبید .

- در صحبت راجع به خودکشی ، نظرات او را دقیقا جویا شوید : در مورد خودکشی ، باید سوالات مستقیم بپرسید ، از صحبت صادقانه در این مورد نهراسید . در این موقعیت سکوت شما مرگبار است .

- از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید : مراکزی مخصوص در مورد کمک به اینگونه افراد وجود دارد که افراد متخصص با تجربه به شما کمک خواهند کرد . معلمان مدرسه ی فرد ، دوستان و خانواده ی او در اطلاع رسانی به شما بسیار کمک رسان هستند .

 

آیا فکر می کنید شما هم تمایلات خودکشی گرایانه داشته باشید ؟

گاهی اوقات ممکن است ، خود شما هم دچار چنان احساسات ناراحت کننده ای شوید که بخواهید به زندگی خود خاتمه دهید . از این مسئله شرمنده نباشید همه ی افراد چه پیر و چه جوان ممکن است به چنین مرحله ای برسند ، شما در این احساسات با آنها شریک هستید ، با کسیکه به او اعتماد دارید ، در مورد احساساتتان حرف بزنید . حتی می توانید از یک روان شناس و مشاور کمک بگیرید . گاهی اوقات همه چیز وحشتناک می شود ، اما این اوقات برای همیشه ادامه ندارد .

 

 

 

/ 6 نظر / 18 بازدید
محمدداداش

سلام مرسی از حضور سبزت در کلبه تنهاییم نظرت در مورد تبادل لینک چیه؟ منتظرم.[منتظر]

امید

سلام با سه مطلب؛ ... 1- برنامه ریزی برای ماه مبارک رمضان ... 2- جومونگ بدتر از کرسنت ... 3- سفرنامه تصویری تابستان 88 به روزیم. لطفا قدم رنجه فرمایید، وبلاگمون روشن شه![لبخند] [گل]

یک دوست

سلام پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان تبرک میگم [گل][گل][گل]

مهسا

[گریه][گریه][گریه][گریه][گریه][گریه][گل][گل][گل][گل][گل][گریه][گریه][گریه][گریه][گریه][گریه]

دختر شاه پریون

اردیبهشت ماه، یکی از همکلاسی هام خودکشی کرد و به همه چیز(به حیال خودش) پایان داد. ما موندیم و خاطراتی که هیچ گاه پاک نمی شوند.