مقاله علمی - پژوهشی

منظور از سبک تربیتی  روشهایی است که والدین در شکل دادن به شخصیت کودکان خود به کار می برند و به سه شکل است که تحت عنوان سه نوع خانواده یا الگوی تربیتی می توان از آن نام برد .

 

1) روش سهل گیرانه : هر کس در این نوع خانواده هر کاری را که بخواهد انجام می دهد و دیگری حق دخالت در کار او را ندارد ، در اینجا به اصطلاح آزادی مطلق حکمفرماست .

 

2) روش مستبدانه : خانواده ای که تابع اصولی دیکتاتوری است . معمولا رشد بچه ها را محدود می سازد . در این خانواده یکنفر حاکم بر اعمال و رفتار دیگران است . ( به نقل از شریعتمداری ، 1377 ) .

 

3) روش قاطع و اطمینان بخش : در این نوع خانواده همه افراد به تناسب موقعیت و امکانات خود حق دخالت در اداره امور خانه و اظهار نظر درباره مسائل مختلف را دارند و روش کار آنها پیروی از اصول عقلانی است و همکاری اساس زندگی و فعالیت افراد این خانواده را تشکیل می دهد .

 

 

 

پژوهش حاضر تلاش دارد تا به این سوال بپردازد که شیوه های تربیتی والدین تا چه میزان می تواند در تامین بهداشت روانی کودکان تاثیر بگذارد . در این تحقیق نگرش تربیتی والدین را در سه مقیاس مورد بررسی قرار داد و ارتباط این روش ها با بهداشت روانی فرزندان مورد سنجش واقع شده است .

 

 

روش شناسی :

 

 جامعه آماری این پژوهش شامل دانش آموزان دختر سال سوم راهنمایی تحصیلی بودند که در گروه سنی 15-14 ساله آموزش و پرورش شهر تهران در سال تحصیلی 86-85 تحصیل می کردند .  حجم جامعه مورد نظر با توجه به آمار دانش آموزان راهنمایی در شهر تهران منطقه 14 ، 5164 نفر دختر می باشند . گروه نمونه از میان دانش آموزان دختر 2 مدرسه با روش نمونه گیری تصادفی خوشه ای انتخاب شدند . نحوه انتخاب اینگونه بود که شهر تهران را به نواحی جنوب ، شمال ، مرکز ، غرب و شرق تقسیم بندی نموده و سپس از نواحی مختلف ناحیه جنوب را انتخاب کرده و از این ناحیه یک منطقه و در نهایت از بین مدارس این منطقه 2 مدرسه راهنمایی دخترانه به طور تصادفی انتخاب شدند و از هر مدرسه 2 کلاس و از هر کلاس 25 دانش آموز به صورت تصادفی انتخاب گردید . حجم نمونه 100 نفر بودند که در نهایت پاسخ این 100 نفر به عنوان نمونه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت . ابزارهای جمع آوری اطلاعات در این پژوهش عبارتند از :

این تحقیق در قالب یک مطالعه از نوع زمینه یابی( پیمایشی ) اجرا شد .

 

 

 

الف ) پرسش نامه سبک تربیتی  ب ) پرسش نامه سلامت عمومی گلدبرگ      GHQ

 

 

پرسش نامه سبک تربیتی : شامل 30 جمله است که در 10 جمله آن شیوه آزاد گذاری ، 10 جمله به شیوه استبدادی و 10 جمله به شیوه اقتدار منطقی مربوط می شود . ( ملک مکان ، 1378 ) .

 

پرسش نامه سلامت عمومی : از فرم 28 ماده ای این پرسش نامه استفاده شد که در سال 1979 توسط گلدبرگ و هیلر تدوین یافته ، که مشتمل بر 4 مقیاس فرعی است و هر یک دارای 7 پرسش است ، مقیاسهای تشکیل دهنده عبارتست از :

1- علائم جسمانی  2- اضطراب و اختلال خواب  3- اختلال در کنش اجتماعی  4- افسردگی شدید

 

 

روش جمع آوری داده ها به این صورت بود که پرسشنامه ها را در 2 مدرسه راهنمایی دخترانه و در هر مدرسه بین 2 کلاس از دانش آموزان راهنمایی تقسیم شد . سپس از دانش آموزان خواسته شد که به پرسشنامه ای که مربوط به سلامت روان است خودشان پاسخ داده و پرسشنامه دیگرکه مربوط به سبک تربیتی است را والدینشان پاسخ دهند .

 

برای تجزیه و تحلیل داده های پژوهش از روش های آماری توصیفی و استنباطی استفاده شده ، همچنین برای تجزیه و تحلیل فرضیات از روش همبستگی و آزمون معناداری ضریب همبستگی استفاده گردید .

 

 

 

 

 

یافته های پژوهش :

 

بررسی همبستگی بین سبک های تربیتی ( مقتدرانه ، سهل گیرانه و سخت گیرانه ) و سلامت روان :

 

سطح اطمینان

ضریب همبستگی

شاخص های آماری

 

 

عنوان

01/0 معنی دار

r = 30/0

سلامت روان با سبک مقتدرانه

1/0 غیر معنی دار

r 13/0 =

سلامت روان با سبک سهل گیرانه

01/0 معنی دار در جهت عکس

r 15/0 =

/ 7 نظر / 25 بازدید
سحر جعفری

سلام اگه دوست داشتی بیا با هم بنویسیم جای شما توی جمع ما خیلی خالیه. http://iran.forum.st

مریم گل

آهنگ وبلاگت عالیه

امید

راستی شما که روانشناسی می خونید به نظرتون مدرک احمدی نژاد ایراد نداره؟! [تعجب] چون معلوم نیست شهرسازی خونده یا روانشناسی؟! [نیشخند] شایدم مثل بعضیا بی قانونی کرده دوتاشو با هم خونده! [خنده] [گل][گل][گل]

لیلا

وب لاگتو دیدم خیلی قشنگه برات آرزوی موفقیت دارم بازم بهت سر میزنم فعلا خدا حافظ

olive

سلام وب قشنگی داری مخصوصا اهنگش[نیشخند] یکم تخصصیه ولی میشه متوجه شد شایان ذکر است من عاشق روان ام!! ولی نشد روان بخونم راستی بابات وب ام ممنون لطف داری

امید

سلام، ممنون از حضور مجدد با مطلب جدید <بغض : چند کلمه در مورد اعتکاف> و با شکلی جدید به روزیم، تشکر [گل]

مهدیه

سلام متشکرم از مطالبتون من برای انجام تحقیق که دارم به پرسش نامه های سبک تربیتی احتیاج دارم و با توجه که رشته خودم جامعه شناسی است خیلی با مباحث تربیتی اشنایی ندارم ممنون میشم اگر کمکم کنید