شهامت نه گفتن
ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ اسفند ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: شهامت نه گفتن ،دفاع از عقیده ،آیا شهامت نه گفتن داری ؟

از عقیده ات با تمام وجود دفاع کن چرا که سکوت سرآغاز کار برای ویرانی توست

آیا شهامت «نه» گفتن داری ؟

 

شهامت کاربردهای فراوانی در درمان دارد ، بیش تر از هر چیز ، در مشکلات میان فردی یا ارتباطی و نیز برای کنار امدن با اضطراب . شهامت ما را به سوی خودشکوفایی می برد.  شهامت در درون خود پرسش هایی اساسی دارد :

چه قدر کارهایی انجام می دهم که می خواهم ؟ و چه قدر کارهایی را انجام می دهم که دیگران از من می خواهند ؟

در تعریف شهامت می توانیم بگوییم شهامت یعنی بتوانیم با توجه به حقوق خود به عنوان یک فرد ، نظر بدهیم و رفتار کنیم و به همین صورت به حقوق دیگران نیز احترام بگذاریم . نمونه هایی از این حقوق عبارتند از ابراز احساسات و افکار و «نه گفتن بدون احساس گناه» و نیز احترام به حقوق دیگران در همین موارد . برای مثال فرد می تواند «تغییر عقیده » را نخست ، حقوق خود بداند و بپرسد : « آیا به نظر خودم چنین حقی دارم ؟ نسبت به این حقوق خود چه محدودیت هایی دارم ؟ چه وقت به گونه ای رفتار می کنم که گویی این حق را دارم و چه وقت به گونه ای که گویی چنین حقی ندارم ؟ سپس شخص شاید از خود بپرسد نسبت به تغییر عقیده ی دیگران چه اعتقاد ، احساس و  برخوردی دارد . (شیوه ی شناختی ) 

می توان گفت برای درجات مختلف شهامت ، چهار شیوه ی رفتار قابل تشخیص است :

پرخاشگرانه : بی توجهی شدید به حقوق دیگران به صورت آشکار

متقلبانه : بی توجهی به حقوق دیگران به شکلی نامحسوس

منفعلانه : بی توجهی به حقوق خود

با شهامت : توجه به حقوق خود و دیگران

حال نکته ی قابل توجه این است که یک شخص با شهامت این حق را دارد که با شهامت نباشد . در واقع هیچ کس همیشه با شهامت نیست . خیلی ها می توانند به دو یا چند شیوه از چهار شیوه ی بالا رفتار کنند . اصل اساسی با شهامت بودن بالا بردن آزادی انتخاب است نه تحمیل یک آیین تازه .

مهارت های شهامت ورزی معمولا عبارتند از نه گفتن ، درخواست کردن ، تمجید کردن و تمجید شنیدن ، انتقاد کردن و انتقاد شنیدن و پرورش و حفظ عزت نفس .

البته باز هم لحن صدا و وضعیت بدن ، به گونه ای غیر کلامی میزان شهامت افراد را آشکار می کند .

برای بالا بردن شهامت در افراد ، مشاوران می توانند از روش ایفای نقش همراه با آموزش استفاده کنند . شاید برداشت شما از « آموزش » این باشد که فقط به یک روش می شود با شهامت شد ، اما نه ، آموزش خوب به تفاوت های فردی ، خودجوشی و خود انگیختگی بها می دهد نه به رفتار بی روح و شسته رفته .

برای با شهامت بودن :

1. مختصر و تقریبا رک صحبت کنید .

2. شفاف و با اطمینان حرفتان را بزنید و نیز مراقب باشید بی جهت عذرخواهی نکنید .

3. به خودتان یادآوری کنید که پاسخ یا بله است یا خیر ، از طرف خودتان جواب باطل ندهید. باور کنید احتمال جواب مثبت هم هست (به امتحانش می ارزد ! )

در کدام مهارت مشاوره ای است که دقیقا از شهامت استفاده می شود و مشاور و مراجع هر دو احساسات و دیدگاه های خود را با هم در میان می گذارند ؟

 

 

برگرفته از:            

     handbook of counselling and psychotherapy