تعیین بهره هوشی
ساعت ٤:۳۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: آزمون هوش کودک ،شناسایی استعداد کودک ،بهره هوشی ،اختلالات یادگیری

 

اجرای آزمون هوش وکسلر و ارائه پروفایل کاملی از هوش  کودک و تفسیر آن توسط متخصص روانشناسی

این تست یکی از بهترین و قوی ترین آزمون های موجود در زمینه هوش می باشد .در این آزمون مهارت های کلامی و عملی کودکان و نوجوانان مورد سنجش قرار میگیرد و هوشبهر کلامی و عملی کودک ،همچنین هوشبهر کلی کودک مشخص می شود. این آزمون قابلیت تشخیص اختلالات یادگیری ، آسیب مغزی و استعداد در یک حیطه خاص کودک را داراست.

 

اگر کودکتان دچار افت تحصیلی ، نقص توجه  است و یا در نوشتن ، ریاضی و ... اختلال دارد و نگران هوش او می باشید می توانید با انجام آزمون هوشی وکسلر از تشخیص و علت این امر مطمئن شده و اقدام به درمان نمایید .

 

مرکز مشاوره سبا (ره سلامت) با داشتن کادری متخصص و مجرب این امکان را برای شما و فرزندان عزیزتان فراهم نموده است . ).

 

تلفن تماس : 22844971 – 22844450

 


بررسی رابطه عملکرد جنسی و سازگاری زناشویی در میان زنان ارومیه
ساعت ٤:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: عملکرد جنسی ،سازگاری زناشویی

نویسندگان : الهه قربانی [1]، سعید سعادتمند[2] ، فیروزه سپهریان [3][1]  کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی دانشگاه ارومیه

[2] کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی دانشگاه ارومیه

[3] دکتری روانشناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه

 

چکیده

مقدمه : سازگاری زناشویی یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین ثبات و تداوم زندگی زناشویی است و عملکرد جنسی به عنوان عاملی برای تحکیم زندگی زناشویی به شمار می رود .

هدف : پژوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر رابطه عملکرد جنسی بر سازگاری زناشویی انجام شده است .

مواد و روش ها : پژوهش حاضر از نوع  همبستگی است. نمونه مورد بررسی 90 نفر  از زنان متاهل ارومیه در سال 90-89 بودند که به شیوه نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. ابزار مورد استفاده در این مطالعه شامل پرسشنامه عملکرد جنسی زنان (FSFI) ، تست سازگاری زناشویی لاک- والاس بود. برای تحلیل داده ها از شاخص های توصیفی و روش های آماری ضریب همبستگی و تحلیل رگرسیون گام به گام استفاده شد.

 

یافته ها : میانگین عملکرد جنسی زنان تقریبا 26 می باشد که با درنظر گرفتن نقطه برش 28، مشخص شد که 58 نفر (4/64) نمره پایین تر از نقطه برش و 32 نفر (6/35) نمره بالاتر از 28 را کسب نمودند. میانگین سازگاری زناشویی 37/105 بود که با در نظر گرفتن نقطه برش 100، مشخص شد که 33 نفر (7/36) نمره پایین تر از نقطه برش و 57 نفر (3/63) نمره بالاتر از 100 را به خود اختصاص دادند.

 

نتیجه گیری : نتایج پژوهش نشان داد که همه مولفه های عملکرد جنسی با یکدیگر و باسازگاری زناشویی تاثیر مثبت معناداری دارند و از میان مولفه های عملکرد جنسی تحریک روانی و  رضایتمندی توانستند 3/36 درصد تغییرات مربوط به سازگاری زناشویی را پیش بینی و تبیین کنند.

 

 

" ارائه شده در کنگره سلامت خانواده و مسائل جنسی دانشگاه شاهد "